Jestliže jste se rozhodli, že chcete efektivněji hospodařit s penězi, ať už se potácíte na pokraji zadlužení nebo exekuce, případně jen chcete víc ušetřit – zkuste dodržovat základní pravidla, jak s penězi hospodařit. Logicky vše je o dvou proměnných, příjmech a výdajích. Stěžejní je, abyste o nich měli dobrý přehled.
Prvním krokem k lepšímu hospodaření s penězi je rozpočet. Sepište si vaše příjmy a vaše výdaje. Pokud jste zaměstnanec s fixním platem, vaše příjmy jsou jasně dané, hýbat tedy musíte s výdaji. Zkuste si jeden měsíc zapisovat naprosto vše, co utratíte. Na konci měsíce si můžete udělat analýzu a probrat, co je zbytečné a kde je prostor pro úspory.
Podívejte se pořádně na výdaje za jídlo, protože to je jedna z výrazných položek, se kterou se možná dá pracovat. Pokud jste si udělali měsíční analýzu a vidíte, že jste utratili peníze za zbytečnosti, zkuste dodržovat některá pravidla. Choďte na nákup jen jednou týdně a nakupujte jen podle seznamu. Myslete na drobné výdaje, jako je každodenní sušenka v kantýně po obědě, časopis, častá kafíčka s přáteli, obědy venku. To vše může měsíčně narůst do vysoké částky.
Jaká pravidla dodržovat?
Pokud víte, že máte s financemi problém, zkuste využít starou známou metodu obálkování. Dnes již to nefunguje tak, že byste si peníze vybrali a roztřídili do obálek „nájem“, „jídlo“, platby probíhají bezhotovostně. Ale vždy myslete na to, jaká je výše vašich trvalých příkazů, a ta částka musí na účtu zůstat.
Nezadlužujte se! Možná vás láká, využít nějaký krátkodobý menší úvěr, kontokorent. Raději to nedělejte, těžko se toho budete zbavovat, případně si vypěstujete návyk, že můžete jít do mínusu.
Snažte se spořit peníze. Říká se, že bychom měli mít finanční polštář ve výši cca tří měsíčních platů. Nebo že bychom měli dávat měsíčně zhruba 10 % stranou.
Pojistěte se. Zamyslete se nad možností životního pojištění, které vás může ochránit tak, že v případě vážné nemoci a neschopnosti vydělávat peníze, budete finančně zajištěni.
Sledujte, na čem můžete ušetřit, a jaké benefity můžete využít. Netýká se to jen nákupu potravin a spotřebního zboží, ale můžete se podívat, jaké sociální dávky a příspěvky můžete využít. Stejně tak si zjistěte, co všechno vám může proplatit zdravotní pojišťovna. Podívejte se i na benefity od zaměstnavatele. Je možné, že nevyužíváte vše, ať už jde o různé příspěvky na sport, zábavu, voucher do lékárny nebo lítačky na městskou hromadnou dopravu.