Pořízení bazénu nebo vířivky sebou vždy nese i jisté povinnosti, nejhorší je péče o vodu, která je nesmírně důležitá. Bohužel se voda sama nevyčistí.

Jak vyčistit vířivku a jak se postarat během sezóny o vodu?

Přemýšlíte, zda si pořídit bazén nebo raději vířivku? Vířivky mají výhodu v tom, že se mohou využívat celoročně, takže koupací sezóna v podstatě nemusí končit nikdy, výhodou vířivek je i to, že se vám postarají o dokonalou relaxaci. Systém čištění vody je ale u bazénů i vířivek v podstatě stejný, prostě se postarat musíte, voda se sama nevyčistí a je úplně jedno, zda je to voda v bazénu nebo ve vířivce.

pexels-photo-8844609

Chcete použít chlor?

Bazénovou vodu čistíme obvykle chlorovými prostředky, ale dnes už ani to není pravidlem. Čištění vířivky a vody v ní taktéž může a nemusí být za pomoci chlorových prostředků. I když je chlor silný prostředek a dokáže vyčistit i vydezinfikovat vodu zároveň, může být nebezpečný a to zejména pro pokožku. Ve vířivce, kde je voda teplejší, to platí dvojnásob. Pokud se tedy rozhodnete vodu pročistit chlorovými prostředky, je potřeba vodu ve vířivce i častěji vyměnit. Voda se obvykle mění tehdy, kdy končí koupací sezóna, voda se může vypustit, ale nemusí, ve vířivce se totiž koupat můžete i v zimě pokud dodržíte pravidla. Po skončení koupací sezóny je nutné vodu vypustit, vířivku vyčistit ručně a umýt její stěny. Během toho je nutné zkontrolovat a vyčistit i filtr a případně celou technologii, někdy je dobré udělat i servisní prohlídku.

pexels-photo-3610006

V případě, že ale využíváte prostředky s obsahem chloru, je nutné vodu měnit každé tři měsíce kompletně, ideálně je ale dobré vodu upustit a zase dopustit každý měsíc. Chlor totiž ve vodě neustále zůstává. Dnes ale je na trhu velké množství prostředků, které čistí vodu v bazénech a vířivkách, všechny nemusí být na bázi chloru, je to tedy volba každého uživatele.

Kontrolujete všechno?

Vířivky pracují úplně jinak, než bazény, jejich technologie je složitější a tak je nutné se o ně i více starat. Snadno se totiž mohou začít kazit a to je potom velký problém. Co se týče vody, je nutné kontrolovat pravidelně hodnotu pH, ujistěte se ale i, že filtr funguje, jak má a že jsou všechny trysky v pořádku. Obsáhlou a důkladnou prohlídky provádějte vždy, když měníte vodu, pozor na to, že voda ve vířivce se obvykle musí měnit častěji, než voda v bazénu.

Vodu nikdy nenechte zcela zezelenat, jak na tom je kvalita vody vám napoví nejen hodnota pH. Sami jistě poznáte, zda se voda správně čistí a zda všechno funguje, jak má.