Jak poznáme, že se musí stará malba škrábat? Velice jednoduše. Namočte plstěný váleček na malování do vody a párkrát s ním přejeďte po stěně, kterou se chystáte vymalovat. Malba, kterou je třeba odstranit, se na váleček přilepí a musíte ji tedy ze zdí seškrábat. Když se stará malba nelepí, není co řešit. Se škrábáním však neotálejte, zjistíte-li, že je to nutné. Několik vrstev staré malby totiž může způsobit značné problémy, budou se na váleček ustavičně lepit a celou práci vám to znehodnotí.
Škrábání staré malby – jak na to?
Nejprve si připravíme roztok vlažné vody s mýdlem, na 10 litrový kbelík postačí jen kousek starého mýdla, které ve vodě rozpustíme. Mýdlovou vodu pak nanášíme štětkou nebo válečkem na stěny a strop a stěrkou (špachtlí) seškrabujeme malbu až na štuk. Dávejte pozor při pohybech špachtlí, abyste jejími ostrými konci nezpůsobili v omítce rýhy. Před škrabáním položte na podlahu staré noviny, stará malba se do nich nasákne a úklid pak bude jednodušší.
Po škrábání následuje penetrace, sjednotí se tím podklad, jeho savost, a tím pádem přilnavost pro malbu. Penetrovat také musíme nově vyštukované povrchy, různé štukové a tmelené opravy částí zdiva a nově vytvořenou konstrukci ze sádrokartonu. Penetrace zabrání šmouhám, které se projeví zvláště u malování výrazným pastelovým barevným odstínem. Barvu nanášejte vždy dostatečně mokrým válečkem rovnoměrně po celé ploše a ve stejně silné vrstvě. Nové minerální omítky musí také nějakou dobu zrát, než se začnou malovat. První malba se provádí v tomto případě až po 4 – 6 týdnech.
Kolik barvy?
Na obalu malířské barvy je uvedeno, kolik metrů čtverečních plochy pokryjete jedním litrem. Z toho snadno odvodíte, kolik barvy budete potřebovat. Nezapomínejte na určitou rezervu, raději o něco víc barvy, než dodatečně a složitě řešit její nedostatek. Výpočet malované plochy si raději napište na papír a zkontrolujte, zda jste nezapomněli na nějakou stěnu, nebo dokonce na strop. Rozdílná je také vydatnost barvy u rozličných zrnitostí povrchu, např. pro hrubou omítku o zrnitosti 2,5 mm spotřebujete na dva čtvereční metry o litr barvy navíc, než u klasické hladké omítky.